Кривокапиќ предложен за мандатар

од Aleksandar Petrovski

Демократите на Црна Гора, Алекса Бечиќ, објави потпишан документ во кој се бара од претседателот Мило Ѓукановиќ да му го додели мандатот за состав на новата влада на Здравко Кривокапиќ, носител на коалициската листа за иднината на Црна Гора.

Документот со потписи на пратениците кои ќе го поддржат предлогот на ДФ, Црно на бело коалиција на Дритан Абазовиќ и Коалицијата Бечиќ е објавен на Твитер профилот на Демократите на Црна Гора, пренесува Танјуг.

Со овој предлог, како и со предлогот Бечиќ да биде избран за претседател на парламентот, трите победнички коалиции докажаа дека остануваат посветени на договорот дека ќе формираат нова влада во Црна Гора, по 30-годишното владеење на ДПС Мило Ѓукановиќ.

loading...

Слични содржини