Крос: Овој Ливерпул е подобар од 2018 година

од Vladimir Zorba

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид, Тони Крос, смета дека сегашниот тим на Ливерпул е подобар од оној против кој играа „белите“ во 2018 година. Двата тима повторно се во финалето на Лигата на шампионите и утре ќе го одредат победникот на „Стад де Франс“ во Париз.

„Во финалето на Лигата на шампионите давате максимум. Моравме да го направиме тоа повеќе од еднаш за да стигнеме до финалето. Сега сме тука и сакаме да победиме. Искрено, мислам дека Ливерпул е подобар тим од 2018. Шансите се 50 спрема 50“, изјави Крос.

Германецот застана во одбрана на тренерот Карло Анчелоти, велејќи дека критичарите не му даваат почит што ја заслужува. Тренерот неколку пати се консултираше со Крос и други играчи на мечот со Манчестер Сити, кој Реал на крајот го сврте. Анчелоти често е фален за начинот на кој работи со играчите, но според Крос луѓето не ги земаат предвид неговите тактички способности.

„Бев импресиониран од Хајнкес. Срамота е Хајнкес и Анчелоти да се понижуваат како тренери за соблекувалната. Звучи како да не знаат ништо тактички. Веројатно во повеќето случаи го избираат наједноставниот начин, но се многу паметни за тоа како нивните тимови играат, бранат и напаѓаат. Овој аспект обично не се зема предвид кога се зборува за нив“, рече Крос.

Слични содржини