Крвава пресметка во Бронкс: Тинејџер убил свој врсник среде бел ден (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Њујоршката полиција го уапси Франциско Бенгоче (19) поради убиство на неговиот врсник Мелвин Урена во Бронкс.

Бенгоче сред бел ден излетал од својот автомобил на прометната авенија Мелроуз и го застрелал Урена, кој се возел на скутер, во ногата, а потоа и во главата.

Оваа престрелка ја вознемири јавноста во Њујорк, каде од почетокот на годината има огромен пораст на оруженото насилство.

Бројот на тешки кривични дела годинава е зголемен за 38 отсто во однос на претходната година, разбојништво за 39 отсто, кражби за 34 отсто, а напади за 19 отсто.

Она што е интересно, според податоците на полицијата, бројот на убиства е намален за 13 отсто во однос на минатата година. Причината за ова, според органите на прогонот, е масовна кампања против нелегалното оружје на улиците.

Слични содржини