Кукоч пред влезот во Куќата на славните: Џордан влијаеше врз мене во секој поглед

од Vladimir Zorba

Кошаркарската Куќата на славните во Спрингфилд одржа прес -конференција пред инаугурацијата што официјално ќе започне утре во 13 часот.

Прославениот хрватски кошаркар Тони Кукош ќе се приклучи на редовите на Хрватите чии имиња се веќе врежани во историјата – Дражен Петровиќ (1996), Крешимир Чосиќ (2002), Мирко Новосел (2007) и Дино Раџа (2018).

Кукоч му пријде на говорникот со насмевка на лицето, иако сигурно не беше лесно да се зборува во таков историски момент. Тој прво одговори на прашањето каква основа изгради за некои идни меѓународни sвезди во НБА лигата.

„Кога европски играчи порано доаѓаа во НБА, тоа беа различни времиња. Луѓето имаа слушнато за нас, но не не познаваа. Бевме пионери во НБА. Се надевам дека бевме таков зрак светлина што ги доведе другите во НБА. Во раните 1990 -ти, НБА стана глобална, не само американска, и тоа им ја отвори вратата на сите“.

Мајкл Џордан е кошаркар кој одбележа голем дел од кариерата на Кукоч во НБА. Заедно тие напишаа многу историски страници во Чикаго, а во исто време Џордан ќе го придружува хрватскиот кошаркар на церемонијата.

„Мислам дека нема подобри луѓе за тоа од Мајкл и Џери Рајнсдорф. Очигледно, дојдов во НБА за да имам шанса да играм со него, да го споделам теренот и можеби да го освојам шампионатот. Се разбира, почетокот не беше најдобар, кога тој за жал го загуби својот татко, а јас ја загубив таа можност во првите две години. Но, добро е познато што се случи кога се врати – три шампионски титули освоени за Чикаго. Беше многу забавно и веројатно најдобро време поминато на кошаркарско игралиште“.

Како и сите други кошаркари од тоа време, Џордан имаше големо влијание врз Кукоч, особено затоа што тие играа заедно во Булси многу години.

„Мајкл влијаеше врз мене на секој можен начин. Тој не беше најљубезниот соиграч, но ги натера сите да тренираат добро. Нема да откријам дел од мојот говор, но нашите тренинзи беа всушност потешки од натпреварите што ги игравме и се затоа што Мајкл и Скоти, заедно со Фил, беа таму секој ден за да не убедат дека секогаш има простор за подобрување, дека секогаш има нешто ново за учење. Мислам дека тоа е една од најголемите причини за таков успех, трите шампионски титули освоени“.

На крајот, Кукоч беше запрашан што би ги советувал младите, идни кошаркари. И како да се надминат тешките моменти што ги има секој спортист во својата кариера.

„Тоа е дел од животот, тоа е дел од сечија кариера и не можете да дозволите да потоне поради тоа. Ќе беше лесно и секој ќе спортуваше ако патот беше секогаш по угорнина. Мислам дека треба да веруваш во себе, да го следиш мотото „практикувај до совршенство“ и само да бидеш присутен и да работиш напорно секој ден. Исто така, треба да наидете на добра група луѓе, играчи и тренери за да го заокружите успехот. Успехот се подразбира како освојување шампионати. Но, да не се освојуваат шампионски титули не е пораз, не е нешто што не сте го постигнале. Победите се ретки, и има толку многу добри кошаркари кои можеби не ги освоија шампионатите, но нивната кариера е за Куќата на славните “.

Заедно со Кукоч, други легенди за овој спорт ќе бидат примени во Куќата на славните, Бил Расел како тренер и Пол Пирс, Крис Вебер и Крис Бош како играчи.

Слични содржини