Курти: Во Вашингтон е потпишан пристапот на Косово во „четврта Југославија“

од Vladimir Zorba

Поранешниот премиер и лидер на движењето Самоопределување, Албин Курти, оцени дека премиерот на Косово, Авдулах Хоти во Вашингтон, прифаќајќи ја иницијативата за „малиот Шенген“, всушност го потпишал пристапувањето на Косово во „четвртата Југославија“.

Како што пренесува РТК, Курти, коментирајќи го договорот за зоната „мал Шенген“, изјавил дека косовските Албанци и Албанија во „четвртата Југославија“ ќе бидат само потрошувачи на српска стока и дека ќе се надеваат дека ќе соберат патарина од српските камиони.

„Косовските Албанци и Албанците, во таа „четврта Југославија“, ќе бидат само потрошувачи на српска стока и се надеваат дека ќе добијат патарина од српски камиони. Бидејќи нашите производители ќе останат незаштитени“, рече Курти во обраќањето пред членовите на Главниот одбор на Самоопределување.

Според него, косовскиот премиер Авдулах Хоти ги потпишал најголемите отстапки што Косово и ги направи на Србија од повоениот период.

„Србија избори целосна рехабилитација пред светот. Со децении, српскиот претседател не влезе во Белата куќа”, рече тој.

Курти процени дека лошото управување со пандемијата го чини Косово и дека според проценките, во најоптимистички случај, 12 проценти од граѓаните ќе останат без работа, додека, во најпесимистичкиот случај, ако се појави вториот бран, тој број ќе порасне на 40 проценти.

„Владата не претставува никакви мерки ниту планира да се справи со големата економска криза, туку напротив, прави неразумни потези влијаејќи на Фондот за пензиски заштеди. Овој ризичен чекор не им помага на луѓето бидејќи повеќето имаат мали заштеди во пензија … Оваа акција има за цел само да го отвори патот на владата да украде заштеди во пензија“, рече тој.

Говорејќи за внатрепартиските избори, Курти рече дека дел од тој процес е завршен.

loading...

Слични содржини