Курц: Ако вакцините не бидат рамномерно распределени, ЕУ ќе претрпи голема штета

Австрискиот канцелар Себастијан Курц изјави дека Европската унија може значително да се повреди доколку вакцините против вирусот корона не бидат подеднакво распределени меѓу членовите.

Иако во ЕУ е одлучено вакцините да бидат дистрибуирани во согласност со бројот на жители, Курц изјави дека тоа е прекршено со договорите со фармацевтските компании.

„Ако ова не се реши, тоа може да и наштети на Европската унија на начин што не сме го виделе одамна“, изјави Курц пред новинарите пред самитот на ЕУ, кој ќе се фокусира на вакцините.

Во Австрија, повеќе од 13 проценти од возрасната популација ја примиле првата доза на вакцината, но во Летонија и Бугарија, вакцинирани се нешто повеќе од пет проценти, според Ројтерс.

Слични содржини