Курц најави: Австрија се отвора од мај

Австрија планира полека да ја отвори својата економија од мај, по неколку месеци затворени ресторани, кафулиња и хотели. Ова во петокот го објави канцеларката Себастијан Курц.

„Слобода на прсти“
Првите чекори кон отворање туристички, гастрономски, културни и спортски места ќе бидат можни од следниот месец, рече во петокот австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Тој не даде конкретен датум, но најави дека повеќе детали ќе бидат познати следната недела, рече Курц, како што објави агенцијата ДПА.

„Слободата е при рака“, рече австрискиот лидер.

Маските, тестирањето и планираното зелено уверение за оние кои биле вакцинирани, имаат негативен тест за ковид-19 или се опоравиле од инфекцијата, ќе играат важна улога во внимателното отворање на Австрија.

„До тогаш, ќе имаме постојано масовно тестирање“, нагласи тој.

Бројот на заразени лица во Австрија се намалува во последно време, а состојбата е подобра во единиците за интензивна нега.

Според Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ), во последните две недели во Австрија има 454 заразени на 100.000 жители.

Слични содржини