Курц најави нови ограничувања во Австрија

од Vladimir Zorba

Скок од 4.453 во четвртокот на 5.627 новозаразени денес е забележан во Австрија , што е нов дневен рекорд, објави Гардијан.

Ова сугерира дека на владата, предводена од конзервативците, и истекува време да ги стави бројките под контрола.

Канцеларот Себастијан Курц, кој рече дека болниците ќе ги исполнат своите капацитети до околу 6.000 заразени дневно, најави нови ограничувања.

Тековните австриски мерки против коронавирусот се релативно лабави – баровите, рестораните и театрите се уште се отворени.

Неколку австриски медиуми објавија дека се планира полициски час од 20 до 6 часот наутро, со исклучок на оние кои одат на работа или вежбаат на отворено.

На рестораните им беше дозволено да доставуваат храна, а театрите и кината ќе бидат затворени.

Според медиумите, мерките требаше да истечат на крајот на ноември, но не беше јасно кога точно ќе стапат во сила.

loading...

Слични содржини