Почетна / Глобално / Свет / Кувајт му даде еден месец на амбасадорот на Севрна Кореја да си замине

Кувајт му даде еден месец на амбасадорот на Севрна Кореја да си замине

Кувајт му даде еден месец на амбасадорот на Северна Кореја да ја напушти земјата и одлучи да го снижи нивото на дипломатско присуство на Пјонгјанг.

Ова го изјави неименуан извор за AFP.

И дипломатското присуство на Северна Кореја ќе биде снижено на ниво на вршител на должност и тројца дипломати, вели ситиот извор.

Мерките кои Кувајт ги спроведува се донесени по помалку од две недели од посетата на кувајтскиот емир шеикот Сабах ал Ахмад Ал Сабах на Вашингтон, наведува француската новинска агенција.

loading...