Ла Лига го исполни барањето на Реал пред финалето на Лигата на шампионите

од Vladimir Zorba

Шпанската фудбалска лига ремизираше на последниот натпревар на Реал Мадрид против Бетис во петок (20 мај). Натпреварот ќе започне во 21:00 часот по наше време.

Според програмата, средбата беше закажана за недела навечер, но шампионот сакаше да биде одложена порано поради претстојното финале во Лигата на шампионите на 28 мај. Така сега Реал ќе има 8 дена да се подготви за битката со Ливерпул во Париз.

Во исто време, англискиот тим ќе одмора два дена помалку, бидејќи премиерлигашката кампања завршува на 22 мај против Вулверхемптон. Покрај тоа, „црвените“ имаат натпревар во текот на неделава – утре (вторник) против Саутемптон, додека Реал нема.

Ла Лига го „растурија“ колото во целост и повеќето натпревари нема да бидат во ист час, како што беше во неделата навечер. Во ист час ќе играат само оние тимови кои се уште се вклучени во битката. На пример, во недела од 22 часот Барселона ќе го пречека Виљареал, кој со Атлетик Билбао се бори за седмата позиција. Во исто време Баскијците гостуваат на Севиља.

Слични содржини