Lajm: ВМРО и дала дозвола на ДУИ да оди во владата на СДСМ, повикувајќи се на дипломатски извор

од desk2

Новата владејачка коалиција во Македонија, СДСМ и ДУИ може да биде објавена утре или задутре, изјави дипломатски извор во Скопје, информира весникот Лајм. ДУИ првично ќе обезбеделе потписи за Заев, и во рок од една недела ќе биде постигнат договор за управување, тврди истиот извор

Овој ненадеен напредок во преговорите се случи откако ВМРО-ДПМНЕ по два месеци вчера му дала дозвола на ДУИ да се приклучи на коалициската влада, која ќе биде предводена од СДСМ.
“Заканите на ВМРО-ДПМНЕ да ги објави официјални бројни афери на ДУИ беа главната причина зошто немаше коалиција со СДСМ, односно немаше согласнсот околу барањата на Албанците, пишува весникот на албански јазик Лајм.

loading...

Слични содржини