Лавров доцнеше час и половина на седницата на ОН и ги спореди Украинците со нацисти

од Nikola Popovski

РУСКИОТ министер за надворешни работи Сергеј Лавров доцнеше час и половина на седницата на Советот за безбедност на ОН. Потоа во својот говор, меѓу другото, рече дека Украина станала тоталитарна држава, слична на нацистичката.

Лавров: Загрижен сум за заробените руски војници

Како што јави Си-Ен-Ен, Лавров изјавил дека има обид да се наметне идејата за руска агресија како извор на сите трагедии, а зборуваше и за историската поврзаност меѓу Украина и Русија. Тој исто така рече дека е загрижен за судбината на руските војници заробени во Украина и дека не верува во работата на Меѓународниот кривичен суд.

Тој веднаш ја напушти салата

Лавров ја напушти седницата на ОН веднаш штом го заврши својот говор. Потоа збор зеде британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, кој прокоментира:

„Лавров не сака да ја слушне колективната осуда на овој Совет“.

 

Слични содржини