Лавров: Велика Британија бара изговор да испрати флота во Црното Море

од Берта Китинска

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров смета дека официјален Лондон се обидува да најде изговор за британската морнарица да се инфилтрира во Црното Море и да управува со речиси сите процеси на транспорт на жито од пристаништата минирани од Украина.

Лавров за ТВ Русија 1 изјави дека кризата со храна се користи за различни цели, не само на полето на пропагандата, со цел да се прикаже Украина како невина и уште еднаш, како што рече, „да ги сврти сите кучиња“ кон Москва, пренесува РИА вести.

Слични содржини