Лазаров за „Локално“: Степенот до кој еден народ се придржува до европските вредности не може да се процени според постапките на фудбалската публика

од Nikola Popovski

Селекцијата на Македонија синоќа беше поразена од Бугарија со 1:0 на арената „Тоше Проески“ во последното коло од групата Ц од Лигата на нации, а самиот натпревар одбележа голем набој меѓу двете селекции. Со оглед на односите меѓу двете земји и нетрпеливоста што преовладуваше, беше исвиркана бугарската химна. Сепак тоа не беше се, бидејќи имаше говор на омраза од трибините, како и поголема тензија во текот на мечот, а австрискиот судија Јулијан Вајнбергер покажа 8 жолти и еден црвен картон.

Лазарин Лазаров од Бугарската академија на науките и член на Клубот за академски реформи во разговор за „Локално“, говорејќи на темата вели дека не очекува официјална реакција од Софија во поглед на синоќешните случувања на стадионот во Скопје.

-Не очекувам официјална реакција. Инаку, ние Бугарите сè повеќе разбираме дека Македонците се одделиле од нас, особено помладата генерација, вели Лазаров.

Според него, погрдните скандирања од трибините и исвиркувањето на бугарската химна не претставуваат одлика дека еден народ не се придружува до евроинтеграцискиот пат.

-Степенот до кој еден народ се придржува до европските вредности не може да се процени според постапките на фудбалската публика, смета аналитичарот.

Тој е дециден и не смета дека тоа што синоќа се случи на трибините може да влијае на македонско-бугарските односи или да претставува кочница на патот на Македонија кон ЕУ.

Околу говорот на омраза, Лазаров вели не е лесно да се искорени.

-И претходно имам кажано дека говорот на омраза не може административно да се отстрани од институциите. Затоа, транспортните и културните врски мора драстично да се подобрат, порачува Лазаров.

Осуда од МНР, реагираше и Ковачевски, молк од Софија

Македонското министерство за внатрешни работи за неполни 24 часа ги осуди настаните на трибините на арената „Тодор Проески“. – Спортските настани претставуваат највисокиот израз на принципите на фер однос, меѓусебна почит и натпревар во спортски дух. Злоупотребата на овие настани за ширење на омраза и нетрпеливост претставуваат суштинска спротивност на нивната основна замисла, се наведува меѓу другото во соопштението на МНР.

По истиот повод се огласи и премиерот Димитар Ковачевски.

-Не е точно дека не сме реагирале, ние секогаш сме реагирале кога има дејствија кога се нарушува углед по било кој основ. МНР реагираше, но реагиравме и на друг натпревар во којшто играа репрезентациите, но сепак сметам дека најдобар начин да се навива е да се бодри сопствениот тим и да се почитуваат противниците, изјави денеска Ковачевски.

Од официјална Софија засега молк по повод настаните.

Н.П.

Слични содржини