Лажната слика од експлозија во близина на американскиот Пентагон, генерирана од вештачка интелигенција стана вирална

од desk4

 

Лажна слика која изгледаше како да прикажува експлозија во близина на Пентагон накратко стана вирална на социјалните мрежи.

Се чини дека сликата, која наводно прикажува голем облак од црн чад до седиштето на Министерството за одбрана на САД, е создадена со помош на технологија за вештачка интелигенција.

Прво беше објавено на Твитер во понеделникот наутро и брзо беше рециркулирано од проверени, но лажни акаунти на Твитер.

Портпаролот на Министерството за одбрана Филип Вентура, за новинската агенција Ројтерс изјави дека извештаите за експлозија се „лажни“.

Локалниот противпожарен оддел, Арлингтон Фајр, објави на Твитер: „Нема експлозија или инцидент што се случува во или во близина на резерватот Пентагон, и нема непосредна опасност или опасност за јавноста“.

Сликата беше опишана како „јасно генерирана вештачка интелигенција“ од Ник Вотерс, истражувач во фирмата за дигитални истраги Bellingcat.

„Проверете ја предната страна на зградата и начинот на кој оградата се спојува во бариерите на толпата“, напиша тој на Твитер.

Слични содржини