Актуелно
Почетна / TOP NEWS / Легализацијата на марихуаната може да се покаже како неуспех?

Легализацијата на марихуаната може да се покаже како неуспех?

Кога за прв пат беше предложен, концептот на легализација на марихуана во САД се чинеше доволно солиден. Земете ја најпопуларната недозволена супстанција во светот, создадете регулиран и оданочувачки пазар и гледајте како сè негативно за канабисот – од криминална активност до малолетна употреба – магично исчезнува од пејзажот на американското општество.

Според сите пресметки, тоа беше план што не можеше, а да не проработи. На крајот на краиштата, не е нова идеја, зар не? Ситуацијата е слична како на времето кога алкохолот беше забранет во САД. Ова потоа го ескалира криминалот, покажувајќи дека проблемите можат да се решат само доколку се легални, за да можат да се контролираат. Затоа, наместо да измислуваат топла вода, легалните застапници на марихуана го следеа добро „утапканиот“ пат од минатото.

Сепак, има еден мал детал – ситуацијата воопшто не се развива како со алкохолот во Соединетите држави. Уште повеќе – дури може да се каже дека на некои нивоа тековниот концепт на легална марихуана доживува неуспех, пишува „Форбс“.

Еден од главните аргументи на правните застапници за канабис е дека ова ќе го елиминира црниот пазар. Според нив, регулираниот пазар ќе го направи пристапот до марихуана за деца многу потежок отколку во минатото, а исто така ќе генерира огромни даночни приходи.

Во реалноста, сепак, нелегалната трговија со марихуана воопшто не исчезна. Напротив, криминалните организации уживаат во луксузот да бидат легално основани во Соединетите држави, наместо да управуваат со дистрибуцијата во Мексико, на пример. Ова е потврдено од ситуацијата во Калифорнија, каде маркетингот и употребата на марихуана за рекреација беше легализиран пред неколку години. Во државата, црниот пазар на марихуана цвета, и покрај споменатите тврдења дека легалниот канабис ќе ги избрише мрежите за криминална дистрибуција.

И покрај предвидувањата дека Калифорнија ќе собере 643 милиони американски долари данок од тревата во првата година, државата собра само половина од таа сума. Главната причина за тоа е што црниот пазар продолжува да доминира во новосоздадениот правен сектор. Високите даноци (прво во САД) и прашањата за лиценцирање се чини дека се релевантни за овој хаос.

Анализата на BDS Analytics и Arcview Market Research сугерира дека може да бидат потребни пет години за легалниот пазар да ја надмине нелегалната трговија со марихуана. И тоа може да се смета за голем неуспех. Покрај тоа, црниот пазар во Соединетите Држави, во кој се легализира марихуаната, се шири на места каде што супстанцијата е сè уште забранета. Властите потврдуваат дека легализацијата го отежнува пресекувањето на увозот на марихуана од Соединетите држави, каде што е легално, во региони каде е нелегално.

Со други зборови, сите криминални организации се обидуваат да профитираат од новите прописи за канабисот. Развојот на црниот пазар не пречи просечниот потрошувач, поради што недостасуваат сериозни причини за поплаки или сигнализација. Ова исто така може да се забележи како неуспех.

Противниците на легализацијата имаат аргумент и против тоа – причина е несовпаѓањето помеѓу американските и федералните закони во САД. Сепак, ова не може да биде 100% причина за ситуацијата, затоа што кога зборуваме за Канада, каде канабисот е легален низ целата земја, црниот пазар, исто така, цвета на штета на регулираниот.

Според извештајот, цитиран од „Асошиејтед Прес“, скоро 43% од корисниците на марихуана во Канада продолжуваат да купуваат трева од нелегални извори. И ова е вознемирувачка вест, со оглед дека главната причина поради која премиерот Џастин Трудо побара легализација е токму елиминацијата на црниот пазар.

И тоа мириса на сериозен неуспех. Многу корисници се жалат дека едноставно не можат да си дозволат да купат марихуана преку легални канали. Како резултат, некои компании почнаа да лансираат поевтини производи за да дојдат до овие несолвентни клиенти.

Во меѓувреме, индустријата за канабис продолжува да го разбранува митот дека повеќето потрошувачи се задоволни од ситуацијата и не погледнуваат кон црниот пазар. Иако се тврди дека оваа нова индустрија ќе создаде многу работни места, голем број компании за марихуана неодамна презедоа чекори за огромни отпуштања. Канадскиот производител Hexo отпушти 200 вработени додека CannaTrust затвори 140 работни места. Во САД, Eaze објави дека крати 36 позиции, додека Weedmaps се подготвува да затвори 100 позиции. Сето ова кажува дека индустријата за марихуана вредна милијарди долари сè уште не созреала доволно за да стане вистински сектор.

Сепак, некои аналитичари предвидуваат дека легалниот пазар на трева ќе достигне 66 милијарди американски долари до 2025 година. Сепак, ова не значи автоматски дека компаниите во овој сектор ќе станат профитабилни во периодот на предвидување.

Но, можеби најголемиот неуспех е тоа што легализацијата не резултира со помалку уапсени граѓани во контекст на поседување на дрога, барем кога зборуваме за САД. Верувале или не, новиот извештај на ФБИ открива дека властите уапсиле повеќе лица за поседување марихуана минатата 2018 година од 2017 и 2016 година. Така, повеќе од половина милион луѓе заминале во затвор за поседување марихуана во тој период.

Во позадина на целата хистерија околу легализацијата, тешко може да се најдат аргументи за поддршка на тезата дека моделот не успева. А, она што претстои не изгледа позасилено од сегашното. Кандидатот за претседател на САД, Берни Сандерс ветува дека ќе биде легализирана марихуаната на федерално ниво доколку биде избран.

Американската заедница ги поздравува ваквите намери. Но, тоа не значи дека граѓаните автоматски би купиле трева само од законски извори.

loading...