Левандовски, Меси и Роналдо во изборот за најдобар играч на ФИФА

од Vladimir Zorba

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, Лионел Меси од Барселона и Кристијано Роналдо од Јувентус се во најтесна конкуренција за најдобар играч на годината во изборот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

Левандовски минатата сезона постигна 55 голови и му помогна на Баерн да ја освои Лигата на шампионите, титулата во Бундеслигата, Купот на Германија и Суперкупот на Европа.

Тој ќе се обиде да стане првиот играч по Лука Модриќ во 2018 година, кој го освои престижниот трофеј, а тоа не е Роналдо или Меси, чија доминација трае од 2008 година.

Близу двете големи ѕвезди во претходните години беа двајца играчи на Баерн, кои го освоија третото место во изборот – Франк Рибери во 2013 година и голманот Мануел Нојер една година подоцна.

Во потесниот избор за најдобра фудбалерка се Луси Бронз, Венди Рандард од Лион и Пернил Хардер од Волфсбург.

Левандовски и Хардер ја освоија наградата за најдобар играч во Европа минатата сезона.

Во конкуренција за најдобар тренер се Ханси Флик од Баерн, Марсело Биелса од Лидс и Јирген Клоп од Ливерпул.

Наградата за најдобар тренер во женски фудбал ги вклучува Жан-Лук Васер од Лион, Ема Хејс од Челси и селекторот на Холандија, Сарина Вигман.

Во изборот на ФИФА за најдобри бираат селектори, капитени, медиуми и навивачи.

Слични содржини