Левандовски сака да го напушти Баерн

од Stefanija Kuzmanovska

Според „Скај Спортс“, повикувајќи се на неименувани извори блиски до Баерн Минхен, Роберт Левандовски планира да го напушти клубот, желен за нов предизвик.

Неговата цена сега е околу 100 милиони евра, но Полјакот не планира да го напушти клубот сега. Неговата намера е да игра за новиот клуб пред да наполни 35 години (сега има 33 години), но сака да го реши прашањето за трансферот во разумен рок.

На Левандовски не му е понуден нов договор во Баерн, но клубот во моментов не сака да го продаде. Според „Скај Спортс“, Левандовски не е особено среќен поради тоа, но не планира да направи нешто што би ги нарушило неговите добри односи со клубот.

Еден од најдобрите напаѓачи во светот (секако еден од најдобрите фудбалери на планетата, што беше потврдено со наградата што ја освои неодамна), постигна 56 гола за клубот и репрезентацијата минатата сезона.

Тој веќе постигна три гола во воведните два натпревари на Баерн оваа сезона, меѓу кои и еден во германскиот Суперкуп против Борусија Дортмунд.

Слични содржини