Либија врати околу 1.000 египетски и нигериски мигранти

од Radmila Tasevska
155 прегледи

Либиските власти денеска вратија речиси 1.000 египетски и нигериски мигранти кои илегално престојувале во земјата.

Мигрантите – 664 Египќани и 300 Нигеријци – се собраа утрово во просториите на телото одговорно за борба против илегалната имиграција во Триполи, пред да бидат вратени во нивните земји на потекло.

Египќаните биле однесени со автобус до границата со Египет, на околу 1.400 километри источно од Триполи. Нигеријците биле однесени на аеродромот на нивниот лет.

Либија, која е во хаос по падот на режимот на Моамер Гадафи во 2011 година и поделена меѓу ривалските влади на истокот и западот, стана „рај“ за десетици илјади мигранти кои сакаат да стигнат до Европа по море.

Илјадници други мигранти, особено Египќани, со години живеат таму илегално, работејќи во земјоделството, градежништвото или трговијата, особено во и околу Триполи.

Либија спроведе слична операција на крајот на ноември, враќајќи 600 Египќани и 250 мигранти од Чад и Нигерија.

Според последните податоци на Меѓународната организација за миграција (ИОМ), во Либија има повеќе од 700.000 мигранти, главно Нигеријци и Египќани.

Слични содржини