Либискиот суд осуди на смрт 17 поранешни членови на Исламската држава

од Stefanija Kuzmanovska

Либискиот суд осуди на смрт 17 поранешни членови на Исламската држава (ИД), соопшти денеска либиското обвинителство.

Во соопштението се наведува дека смртните казни се изречени за осудените за учество во убиство на 53 лица во западниот либиски град Сабрата и уништување на јавен имот.

Обвинителството соопшти дека на затворски казни се осудени уште 16 милитанти, од кои двајца на доживотен затвор.

Слични содржини