Лидер на мексикански картел осуден на 60 години затвор

од Vladimir Zorba

Водач на мексикански картел, кој стана еден од најбараните криминалци во Мексико за индустриска кражба на нафта, е осуден на 60 години затвор, соопшти државното обвинителство.

Хозе Антонио Јепез, озлогласениот крадец на гориво обвинет за поттикнување на нагло зголемување на насилството во центарот на Гванахуато, беше уапсен во 2020 година во голем триумф на претседателот Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Познат како „Ел Маро“ (Чекан), Јепез беше шеф на картелот Санта Роса де Лима со седиште во Гуанахуато, кој водеше крвава војна во земјата со новата генерација на картелот Халиско (CJNG), една од најмоќните банди во Мексико.

Јавното обвинителство во Гуанахуато на Твитер објави дека регионалниот суд „него и неговите соработници ги прогласи за виновни за кривичното дело киднапирање“.

Јепез е убедливо најозлогласениот член на криминалното милје уапсен под Лопез Обрадор, кој вети дека ќе го спречи рекордното ниво на насилство и исто така ќе ја намали раширената кражба на нафта од нафтоводот на државниот нафтен гигант „Пемекс“.

Картелот Санта Роса де Лима е вклучен во низа криминални активности во Гуанахуато, од шверц на дрога до киднапирање. Кражбата на гориво честопати била лесен извор на пари во земја вкрстена со цевководи и седиште на голема рафинерија.

Слични содржини