Лил повторно кобен за ПСЖ: Трофејот од Суперкупот се сели од Париз по 8 години

од Stefanija Kuzmanovska

Фудбалерите на Лил продолжија со одличните игри што им ја донесоа титулата француски шампион минатата сезона. Како што ја завршија претходната, така ја започнаа новата сезона во Лил – со трофеј.

Имено, актуелниот шампион го совлада ПСЖ во финалето на францускиот Суперкуп (1: 0), и со тоа го премести трофејот од градот на светлината по цели осум цели осум години.

Единствениот гол беше виден на самиот крај на првото полувреме, кога португалскиот играч од средниот ред, Чека, постигна фантастичен гол по асистенција на Бурак Јилмаз.

Вреди да се напомене дека тренерот на „светците“ Маурисио Почетино не можеше да смета на голем број важни играчи, а отсуствуваа Нејмар, Килијан Мбапе, Анхел Ди Марија, Серхио Рамос, Пабло Сарабија, Рафиња, Идриса Гваје, Колин Дагба и Хуан Бернат.

Инаку, ова е првпат Лил да го освои Суперкупот на Франција.

Слични содржини