ЛИСТА: Коронавирусот забрзано се шири во овие градови

од Берта Китинска

Бројот на заразени лица деновиве се зголемува. Дури 70 проценит од лицата кои се новоинфицирани се заразени со британската мутација.

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 7 февруари покажуваат дека најмногу заболени со Ковид-19 на 100 илјади жители има во Кавадарци. „Највисока кумулативна инциденца на 100.000 жители се регистрира во Кавадарци со 8.418,9 на 100.000 жители, Скопје (7.646,1/100.000) и Неготино (7.414,9/100.000), а најниска инциденца со 2.277,4 заболени на 100.000 жители се регистрира во Македонски Брод“, стои во извештајот на ИЈЗ.

Листа на градови со најмногу заболени и активни случаи:

Скопје 440, активни 4745

Прилеп 64, активни 733

Кавадарци 50, активни 565

Охрид 26, активни 417

Неготино 31, активни 340

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Слични содржини