Ливерпул го освои ФА Купот по пенали

од Vladimir Zorba

Ливерпул го освои ФА Купот по осми пат во својата историја. „Црвените“ стигнаа до вториот трофеј сезонава по повторувањето на финалето на Лига купот против Челси.

И двата тима повторно не постигнаа гол во 120 минути и се дојде до пенали. Таму тимот од Мерсисајд беше подобар со резултат 5-6, откако Мејсон Маунт го промаши решавачкиот удар за Челси.

По денешниот триумф, сонот на „црвените“ за обединување на четири трофеја во една сезона е се уште жив.

Слични содржини