Актуелно
Почетна / Спорт / Љубичиќ: По Федерер нема да работам како тренер

Љубичиќ: По Федерер нема да работам како тренер

Некогаш третиот тенисер во светот, а сега еден од тренерите на Роџер Федерер, Иван Љубичиќ, изјави дека нема да ја врши таа работа откако Швајцарецот ќе се повлече.

Во интервју за „Нови лист“, Љубичиќ рече дека подоцна ќе се фокусира на некои други работи во животот и ќе го направи она што го прави среќен.

Тој неодамна ја формираше компанијата „LJ Sports Group“, чија цел е да им овозможи на спортистите да се фокусираат исклучиво на тренинзи и резултати на терен, додека луѓето од агенцијата би се грижеле за се што е поврзано со нивните кариери.

„Роџер ќе биде мојата последна тренерска работа. Мојата заложба за тој проект по Федерер е апсолутна. Роџер и јас одиме понатаму, мојата работа со него не е во прашање и нема никакви проблеми. Сепак, неговата повреда и паузата поради пандемијата ми дадоа време да ја развијам оваа приказна. По неговата кариера, ќе можам да се посветам на она што ме прави сто проценти среќен. Тогаш ќе им помогнам на играчите на начинот на кој мислам дека е најдобар. Во моментов, што се однесува до тренерската работа, тоа е исклучиво Роџер. Сè што останува е маркетинг и спонзорство“, рече Љубичиќ.

Тој исто така рече дека премногу става акцент на борбата за најдобар играч на сите времиња.

„Читав неодамна дека Џон Мекинро добивал гаранции за неговиот настап на Австралија опен. Сите се малку фокусирани на Гренд Слем турнирите. Тие се најголемите турнири во нашиот спорт, повеќе од порано, но тие не се единствената работа што вреди. Можеме да споредиме сè со нив, но не сите се фокусираме на Гренд слем. Случај е со Федерер дека тој го сака спортот и ќе игра колку што може. Ќе сториме сè за да имаме резултати, но тоа не е единствената причина зошто тој се уште игра и сака да продолжи. Јасно ми е дека има луѓе кои не го разбираат тоа“, заклучи Љубичиќ.

loading...