Лукашенко: Белорусија е подготвена да распореди руско нуклеарно оружје

од Milan1

Белорусија ќе и ja понуди на Русија своја територија за распоредување нуклеарно оружје доколку во Полска се најде нуклеарно оружје на земјите од НАТО, изјави претседателот на Белорусија Александар Лукашенко во интервју за РИА Новости.
„Во тој случај, ќе му понудам на Путин да и го врати нуклеарното оружје на Белорусија“, рече Лукашенко.
На прашањето за какви системи станува збор, белорускиот лидер напомена: „Ќе се договориме за какви.
„Нуклеарното оружје кое ќе биде најефективно во таков контакт. Подготвени сме за тоа на територијата на Белорусија. Како грижлив домаќин ништо не уништив. Сите „шупи“ се на своето место“, додаде тој.

Претходно, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека ако Германија одбие да распореди нуклеарно оружје, тоа би можело да заврши во други европски земји, вклучително и источнио од Германија.
Белорусија подготвена да реагира

Во светло на маневрите на НАТО на Балтикот и Украина, Минск има план и борбени единици да реагираат на обидите за започнување конфликт, рече претседателот на Белорусија.
„Овие маневри започнаа во Полска, Латвија, Литванија и Украина. Што да правам јас како врховен командант? „Не треба да подлегнам на провокации, но морам да предвидам што ќе се случи, за да не се случи како во 1941 година“, посочи тој.

„Затоа морам да имам планови и единици, делови од белоруската армија кои ќе реагираат на секој обид да се создаде конфликт овде. На границата на балтичките држави, Полска и Украина. За жал, Украинците, како и обично, втрчаа дури и пред трупите на НАТО. „Го затворија небото пред Европската унија и Американците за прелетите на белоруски авиони“, истакна шефот на белоруската држава.

Причината за граничната криза – одбивањето на ЕУ да изгради бегалски кампови

Зборувајќи за мигрантската криза на белоруско-полската граница, Лукашенко рече дека причините за оваа криза се одбивањето на Европската унија да изгради бегалски кампови и санкциите.
Тој потсети дека Белорусија и ЕУ имале договор за реадмисија, според кој, доколку мигрантите влезат во Европската унија преку белоруска територија, Минск ќе ги врати и ќе ги смести во бегалски кампови во Белорусија.
„Тие (Европската унија) требаше да градат кампови и почнаа да ги градат, а потоа престанаа. И престанав да ги земам од таму“, објасни Лукашенко.

Белорускиот лидер напомена дека Европската Унија прва го прекршила договорот за реадмисија и дека сега не сака да разговара на оваа тема. Тогаш, според Лукашенко, започнале санкциите против Белорусија.
„Ти ставија јамка околу вратот, ја затегнаа и велат: заштити ме. Тоа искрено им го кажав на самиот почеток: момци, почнавте да ги заострувате односите. Не обвинувате за овој авион (инцидент со авионот на „Рајанер“), иако немате факти. „Вие (ЕУ) почнавте да ја задушувате Белорусија“, нагласи тој.

Помагање на бегалците

Претседателот на Белорусија објави дека земјата потрошила околу 25 милиони долари за помош на бегалците на границата со Полска.

„Пред една недела тоа беше дванаесет и пол милиони долари. Сега ќе биде двојно повеќе“, прецизира Лукашенко. Според него, станува збор за трошоци за обезбедување храна на мигрантите, а дел од средствата отишле и за лекување и за греење.
Како што наведе, Белорусија до крајот на годинава ќе се обиде да го реши проблемот со бегалците на границата со Полска.
„Веднаш и реков на Меркел ќе се обидам да го решам овој проблем до Нова година“, прецизираше претседателот.
Според Лукашенко, Белорусија ќе побара од бегалците од Блискиот Исток „кои легално се сместени во нашите хотели со туристичка виза, да се вратат, бидејќи нема да има хуманитарен коридор“.
Тој додаде дека повеќе од илјада бегалци веќе се вратиле во Ирак од Белорусија.
Неколку илјади мигранти се собраа на границата меѓу Белорусија и Полска во последните недели со надеж дека ќе стигнат до земјите од Европската унија. Полските власти ја засилија граничната безбедност, ја концентрираа армијата и ги спречија обидите.

Слични содржини