Лукашенко: Подготвен сум да се вакцинирам, но со белоруска вакцина

од Nikola Popovski

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека е подготвен да се вакцинира против корона вирусот, но со белоруска вакцина, објави Спутник Белорусија.

„Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, е подготвен да се вакцинира против коронавирусот, но со белоруска вакцина“, се вели во соопштението. Беше појаснето дека претседателот на Белорусија го изјави тоа за време на разговорот со вработените во Регионалната клиничка болница во Минск.

Тој забележал дека претседателот на Русија, Владимир Путин, бил вакциниран со „Спутник В“ (Спутник V), а американскиот претседател со вакцината „Фајзер“.

„Со што јас да се вакцинирам? Се согласив со министерот за здравство, Дмитриј Пиневич, штом белоруската вакцина е подготвена, тој и јас ќе се вакцинираме и во левата и во десната рака и нога – каде и да е потребно. Значи, дајте ми ја вакцината, јас сум подготвен, но нашата, белоруската вакцина. Тоа е поискрено“, рече Лукашенко.

Претседателот на Белорусија го привлече вниманието на фактот дека мал процент од тешките пациенти се заразени со коронавирусот кои се вакцинирани, што, според него, е клинички потврдено.

Тој во април објави дека не планира веднаш да се вакцинира, бидејќи има антитела по прележувањето, но дека не исклучува дека ќе се вакцинира кога ќе дојде „времето“.

Фото: Алексей Никольский

Слични содржини