Целата територија на американската сојузна држава Флорида, од американскиот претседател Доналд Трамп е прогласена за зона на најголемa природна катастрофа.

Одлуката, предложена од гувернерот на државата Рик Скот, овозможува испраќање на финансиска помош од федералниот буџет за справување со штетите од ураганот “Ирма”, кој стигна до копното на САД вчера.

Како резултат центарот на Мајами, најголемиот град во државата, е под вода. Огромни се штетите на островите Флорида Кис кои први ги претрпеа ударите на бурата завчера.

Забележани се 3 смртни случаи. Се очекува,  најголемите штети сепак да бидат на западното крајбрежје на државата, каде што поминува ураганот.

“Ирма” продолжува да се движи на север,  најверојатно ќе стигне до јужните делови на соседната држава – Џорџија. Бурата останува ураган, но силата му е намалена од трета на втор степен.

Минатата недела Ирма помина низ северниот дел на Карипско Море ги опустоши островите  Барбуда и Сен Мартен  нанесувајќи сериозни штети во Порторико, Девствените Острови и на други места.

Досега има потврдено 28  смртни случаи. На места како Сен Мартен 6 од 10 домови веќе се ненаселени.

 

Над 3 милиони луѓе се без струја. Навлегувањето на центарот на Мајами е слична на она во кубанската престолнина Хавана. Многу од постарите жители таму не паметат вакво катастрофа во животот.

 

Истата е ситуацијата во Флорида. За делови од државата тоа е најсилната бура од речиси еден век.

САД беа подготвени за “Ирма”, само една недела откако друг ураган “Харви” го преплави Тексас и уби десетици.

Во последните денови во Флорида беше во сила задолжителна евакуација на над 6 милиони луѓе. Многу помали градови  се испразнија, а единствените останати се новинари, прогонители на бури и други смели луѓе.

Претседателот Трамп го опиша ураганот како “големо чудовиште” и вети дека ќе отиде во Флорида “многу брзо”.

“Можеби имавме среќа, бидејќи рудникот на запад и не е толку катастрофално оштетен. Ќе видиме наскоро “, изјави американскиот претседател.

Се очекува оваа недела нов ураган, “Хозе”, практично да го повтори патот на Ирма во Карипско Море и повторно да стигне до Флорида.