Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон (ВИДЕО)

од Aleksandar Petrovski

Кошаркарскиот тим на Мајами ја продолжува серијата победи во плејофот во НБА и по 106:101 поведе со 2:0 против Бостон во финалето на Истокот, ставајќи ги Селтикси во многу тешка позиција.

Пресвртот во второто полувреме им помогна на „жешките“ да стигнат до триумф, откако уште еднаш покажаа непопустливост, посветеност и одлична одбрана за победа.

Горан Драгиќ заврши со 25 поени за победниците, Бам Адебајо забележа 21 и 10 скока, Данкан Робинсон постигна 18, додека Батлер 12.

За Бостон, Кемба Вокер запиша солидна партија со 23 поени, Браун и Џејсон Тејтум додадоа по 21, но Селтикс се соочуваат со сериозен предизвик во нивната потрага по пресврт во финалната серија на Истокот.

 

loading...

Слични содржини