Актуелно
Почетна / Култура / Македонската балерина Стефанија Гаштарска се вработи во Бољшој театарот

Македонската балерина Стефанија Гаштарска се вработи во Бољшој театарот

Македонската балерина Стефанија Гаштарска е првата Македонка кој стана дел од ансамблот на рускиот театар „Бољшој“ во Москва.

Осумнаесетгодишната балерина од Скопје настапи на сцената на овој театар уште пред две години во улога на принцезата Аурора од балетот „Заспаната убавица“.

 

Гаштарска заврши основно музичко училиште во „Илија Николовски-Луј“ во Скопје, а средното музичко училиште го заврши во Русија. Таа е првата македонска балерина која своето образование го заврши во престижната Бољшој балетска академија со најдобрите оценки.

Веста дека Гаштарска се вработи во Бољшој театарот на социјалните медиуми ја споделија и од компанијата „Гришко“, производител на светски познати балетанки, чиј бренд-амбасадор е младата скопска балерина.

Таа е ќерка на долгогодишниот кошаркар Димче Гаштарски, внука на репрезентативецот Владо Илиевски.

loading...