Актуелно
Почетна / TOP NEWS / „Малиот Трамп“ ќе му се приклучи на „големиот Трамп“: Колкава моќ доби Ричард Гренел од американскиот претседател?

„Малиот Трамп“ ќе му се приклучи на „големиот Трамп“: Колкава моќ доби Ричард Гренел од американскиот претседател?

„Малиот Трамп“, Ричард Гренел ќе се приклучи на кабинетот на „големиот Трамп“, што не е изненадување за оние што ги следат состојбите во САД.

Позицијата директор на американските Национални разузнавачки служби може да биде привремена. Ако Трамп обезбеди уште еден претседателски мандат, Гренел би можел да биде и еден од кандидатите за државен секретар.

Задачата на директорот на Националното разузнавање на САД е да ја надгледува и насочува разузнавачката заедница и да обезбеди спроведување на Националната разузнавачка програма, како и да биде главен советник на претседателот за овие прашања.

Под неговата лупа се наоѓаат 17 агенции, особено Централната разузнавачка агенција (ЦИА), Федералното биро за истраги (ФБИ) и Националната агенција за безбедност (НСА).

Доцентот на Факултетот за политички науки Милан Крстиќ објаснува дека самата позиција не дозволува директорот да командува со оперативно разни разузнавачки служби во САД, но му дава широка контрола врз работата на услугите и значителна институционална моќ.

„Тој е единствениот пример кој има контрола над целата разузнавачка служба, што ја вршат дури 17 различни агенции. Врз основа на овие информации, тој создава извештаи што тој самиот ги доставува до претседателот“, рече Крстиќ.

Сепак, тој додава дека треба да се има предвид дека Гренел е в.д. директор, а не директор, што значи дека ова е привремено решение.

Тој ќе ја преземе функцијата од Џозеф Магвајер, кој ги водеше разузнавачките информации од оставката на Ден Кутс, поранешен сенатор на републиканците во Индијана.

Функција воведена во 2004 година

Самата позиција, потсети Крстиќ, беше воведена во 2004 година за да се спречат проблемите во комуникацијата со разузнавачката служба, за која се верува дека е одговорна за неуспесите во спречувањето терористички напади во 2001 година.

Крстиќ забележува дека агенциите, сепак, остануваат оперативно автономни во својата работа.

Именувањето на Гренел не е изненадување

Ричард Гренел беше меѓу првите што го поддржа Трамп на претходните претседателски избори да се кандидира како кандидат за Републиканците. Токму тој негов став, го доближи до Трамп и можноста да биде во директен контакт со него.

„Оваа функција е доказ за довербата на Трамп“, вели Крстиќ.

Тој наведува дека има шпекулации за неговото назначување на друга позиција, доколку Трамп освои уште еден мандат.

„Веќе некое време се шпекулира дека, доколку Трамп освои нов мандат, Гренел би можел да биде во перспектива негов советник за национална безбедност, па дури и државен секретар на САД“, заклучува Крстиќ.

РТС

loading...