Manhart BMW 2002 Tii Alpina

од Vladimir Zorba

Германската тјунинг компанија Manhart е најпозната по проектите базирани на автомобили со високи перформанси, а сега го претстави својот трет модифициран модел во одделот Classic Cars.

После Lancia Delta Integrale и BMW M3 (E30), компанијата од Вупертал ја продолжи серијата спортски автомобили од минатото, поточно феноменалниот BMW 2002 Tii со фабрички модификации од Alpina.

Во „срцето“ на овој класичен ѕвер е 2,0-литарски M10 линиски четирицилиндричен мотор. Manhart, исто така, инсталираше воздушно сандаче K&N и направи други мали хардверски надградби, што резултираше со зголемување на моќноста на моторот. Првично, моторот развиваше 130 КС и 178 Nm вртежен момент, но со тјунинг од него беа извлечени 200 КС и 215 Nm вртежен момент.

Иако 200 КС не се импресивни според денешните стандарди, треба да се запомни дека овој спортски автомобил тежи само околу 998 килограми. Покрај зголемувањето на моќноста, Manhart се погрижи и за нов издувен систем кој го направи автомобилот уште погласен. Подобрен е и системот за сопирање, кој е базиран на оној од моделот 323i од генерацијата E21.

Manhart Classic Car инсталираше Raab суспензија од KW, што обезбеди спортско управување и со тоа користење на нова моќност. Крутата врска на Wiechers обезбедува цврстина, што ја подобрува стабилноста на автомобилот и прецизноста на управувањето.

Автомобилот има оригинални сребрени бандажи на Alpina со гуми 215/40 R16 напред и 225/40 R16 задни.

Слични содржини