„Марка“: Лапорта и Перез постигнаа таен договор за соработка

од Vladimir Zorba

РЕАЛ МАДРИД и Барселона влегуваат во период на подобри односи и не сакаат да си прават проблеми, пишува „Марка“. Флорентино Перез и Жоан Лапорта наводно редовно комуницираат, а она што се договориле и официјално го потврдиле за време на финалето на шпанскиот Суперкуп во Саудиска Арабија.

„Реал и Барса се плашат еден од друг, не се сакаат, но сепак се почитуваат. Перез и Лапорта заклучија дека е подобро да се биде во добри односи и дека и двајцата да се на еднакви рамништа отколку да се борат во свој двор и енергијата за борба со странските клубовите ја трошат еден на друг“, пишува „Марка“ и продолжува:

„Перез и Лапорта тајно разговараат со месеци и се договориле да не си ги киднапираат играчите на кои им завршува договорот и кои би можеле да го искористат интересот на ривалот за да добијат побогати договори од сегашниот клуб. Овој договор важи само за играчите под договор, додека во конкуренција за трансфери на играчи од други клубови нема правила“.

„Марка“ тврди дека двата клуба претрпеле голема штета поради Суперлигата и се што се случило и секој дополнителен удар од ривалот би бил уште поголем удар со кој ниту Перез ниту Лапорта не сакаат да ризикуваат. „Марка“ го објави ова откако се појави гласина дека Реал е заинтересиран за дефанзивецот на Барса – Араухо.

Уругвајскиот стопер наскоро влегува во последната година од договорот и Перез наводно сакал да се вклучи во приказната да го доведе Араухо на „Сантијаго Бернабеу“ во летото 2023 година. Но, Перез жестоко ги демантираше гласините, што „Марка“ го „протолкува“ како уште една потврда за нивниот премолчен договор.

„Тоа е сосема друга приказна кога се во прашање трансферите. Нема „фер-плеј“ кога се работи за Ерлинг Халанд и другите ѕвезди. Конкуренцијата е отворена овде, како што е случајот со 15-годишниот напаѓач на Палмеирас, Ендрик, за кој се заинтересирани и двајцата“, додава „Марка“.

Слични содржини