Маск: Никелот е нашата најголема грижа за батериите на електричните автомобили

од Берта Китинска

На Елон Маск му е преку глава од никелот. Тој е оскуден и скап, па извршниот директор на производителот на електрични автомобили Тесла на Твитер напиша дека компанијата ќе користи батерии кои ќе се произведуваат од железо, наместо никел, пренесе Блумберг.

„Никелот е нашата најголема грижа за проширување на производството на литиум-јонски клетки. Затоа ги преместуваме автомобилите од стандардната гама на железната катода. Изобилство на железо (и литиум)!“, Напиша Илон Маск.

Претходно, Маск директно им приоѓаше на рударите за да произведат повеќе никел. Испораките ќе бидат ограничени во следните три години и може да има значителен дефицит веќе во 2023 година, според аналитичарот на „БлумбергНЕФ“, Алан Реј Рестауро.

Никелот е клучна компонента во литиум-јонските батерии што се користат во електричните возила. Придонесува за подолго траење на батеријата и им овозможува на производителите да ја намалат употребата на кобалт, кој е поскап и има помалку транспарентен ланец на снабдување.

Оваа година, металот поскапе за 16% на лондонската берза за метали во услови на големо рели на суровини, а инвеститорите се обложуваа на силен раст на побарувачката со отворањето на економиите.

Слични содржини