Маск побарал да биде извршен директор на Apple, Тим Кук го опцул

од Vladimir Zorba

Извршниот директор на Tesla, Елон Маск, наводно, побарал да стане извршен директор на Apple во телефонски разговор во 2016 година со актуелниот шеф на таа компанија, Тим Кук.

Оваа информација се најде во претстојната книга за Tesla. Приказната, споделена од Лос Анџелес Тајмс, доаѓа од книгата „Power Play: Tesla, Elon Musk, and the Bet of the Century“ од Тим Хигинс, новинар на Волстрит Журнал.

Како што се надева во книгата, Кук му предложил на Маск, Apple да ја купи Tesla, а Маск рече дека сака да стане извршен директор. Кук наводно се согласил, но Маск појасни дека сака да биде извршен директор на Apple.

„Според приказната на поранешен асистент кој слушнал (на Маск) прераскажување на дијалогот“, Кук рекол „е*и се“ пред да ја спушти слушалката, пренесува порталот The Verge.

Сепак, и Маск и Епл го негираа ова – згора на тоа, беше објавено дека Кук и Маск никогаш не разговарале.

Маск во неодамнешниот твит напиша: „Јас и Кук никогаш не разговаравме или не си пишувавме“.

сепак, и Маск и Apple го негираа ова – згора на тоа, беше објавено дека Кук и Маск никогаш не разговарале.

Маск во неодамнешниот твит напиша: „Јас и Кук никогаш не сме разговарале или не си пишувавме“.

Маск дури вели дека голем дел од споменатата книга е всушност лажна: „Хигинс успеа да ја направи својата книга лажна и здодевна“, наведува Маск во друг твит.

Самиот Хигинс не одговори на барањето за коментар.

Слични содржини