Маск: SpaceX ќе трансформира застарени нафтени платформи во полигони за истрелување ракети

од Stefanija Kuzmanovska

SpaceX ќе ги трансформира неискористените платформи за нафта во полигони за истрелување ракети, кои ќе извршуваат мисии на Месечината и Марс, рече Елон Маск, цитиран од „Oilprice“.

„Се надевам дека нема да банкротираме градејќи ракетни страници!“, напиша извршниот директор на SpaceX, одговарајќи на прашање на Твитер.

Во јануари годинава стана јасно дека вселенската компанија на Маск купила две нафтени платформи од компанијата Vаlаrіѕ, кои се наоѓаат во близина на пристаништето Теипанвил. Тие се наоѓаат близу до вселенскиот центар во Бока Чика.

Договорот заврши минатиот јули и, после тоа, Vаlаrіѕ, најголемиот оператор на апаратури за дупчење во светот, поднесе барање за заштита од банкрот. Инвеститорот е компанија со ограничена одговорност, наречена Lone Star Mineral Development и е регистрирана на Брет Џонсон, главниот финансиски директор. Цената е 3,5 милиони долари за секоја од нив.

Платформите беа преименувани во Фобос и Деимос, имињата на двата природни сателити на Марс.

Неодамна, извршниот директор на SpaceX изјави дека застарените нафтени платформи за нафта, што ќе се користат за истрелување ракети, ќе ги има низ „цел свет“, според Индипендент. Во јуни минатата година, Маск им рече на вработените во SpaceX дека развојот на Starship е врвен приоритет.

Слични содржини