McLaren GT by MSO

од Vladimir Zorba

Одделот MSO на McLaren подготви ограничено издание на McLaren GT инспирирано од некои од најпознатите хиперавтомобили на компанијата.

Автомобилите се достапни во четири спецификации, секоја ограничена на само две единици и стилизирани со боја и опрема што не се гледаат на ниту едно сериско GT.

Прво во опциите за боја е Cerulean Blue, бисерна боја MSO нарачана првично развиена за P1, за која McLaren тврди дека е особено добра во истакнувањето на мускулестите браници на GT.

Следниот е XP Green, инспириран од бојата на прототип верзиите на F1 од раните 1990-ти, но всушност се совпаѓа со бојата на прототипот на F1 XP GT од 1997 година „Longtail“.

Третата опција е Sarigan Quartz, која е бојата што се наоѓа на Speedtail XP2, развојната верзија на Speedtail McLaren.

Конечно, тука е Cyber ​​​​Yellow, кој се заснова на постоечката опција за боја на Volcano Yellow, но модифициран за да вклучи бисерен дел кој ослободува сребрено-бело кога се гледа во одредена светлина.

Која боја и да ја изберете, GT доаѓа со соодветни клешти на сопирачките, а секој автомобил добива MSO Black Pack, црн покрив и црни алуминиумски тркала со 10 краци.

Внатре, има кожа со дијамантска шема и логоа на MSO, плус дизајн со знаменце на Union Jack на потпирачот за рака и на футролата за клучеви.

Моторот е 4.0-литарски V8 со 620 КС и 630 Nm.

Слични содржини