„Ме обвинија дека сум извршил државен удар во Црна Гора“, вели Вучиќ

од Vladimir Zorba

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е обвинет за вршење на државен удар во Црна Гора и објасни зошто се изнесени овие срамни обвинувања.

– Утрово, јас сум обвинет за вршење државен удар во Црна Гора, затоа што некој им рекол нешто на епископите за тоа кој ќе биде митрополит или епископ. Не знаев дека тие отишле кај патријархот или за што зборувале, но јас бев обвинет. Србија секогаш мора да биде виновна, бидејќи се бори за 29% од населението на Црна Гора – рече Вучиќ.

Двајца претставници на амбасади на влијателните западни земји и вицепремиерот на Црна Гора, Дритан Абазовиќ, во четвртокот вечерта го предупредија премиерот Здравко Кривокапиќ дека ќе биде голема политичка грешка доколку тој го потпише договорот со Српската православна црква.

Тие наведуваат дека овој чин, покрај потенцијалниот пад на Владата, би значел и дестабилизација на состојбата во земјата.

Како што се испостави, беше речено дека Абазовиќ се јавил на Кривокапиќ во четвртокот попладне, околу 17:30 часот, за да го извести дека, покрај неговото лично спротивставување, документот кој треба да биде потпишан ќе се случи на понижувачки начин, без анализа на текстот на договорот, и пренел предупредувачка порака од две многу влијателни западни амбасади.

Се наведува дека Абазовиќ му рекол на Кривокапиќ дека презема голем ризик со тоа што отишол во Белград и дека не може да гарантира понатамошниот опстанок на Владата.

Дополнително беше наведено дека Кривокапиќ сериозно ја сфатил пораката на западните партнери и најпрво го одложил летот на владиниот авион за Белград, кој бил планиран за 18 часот. Сепак, следеа алармантни повици од Белград и под притисок на владиката Јоаникие, црногорскиот премиер решил да замине и околу 21 часот се појавил во центарот на Белградската патријаршија за да објави дека предлага да се потпише договорот за 30 октомври, што Патријархот Порфирије го одбил, се тврди неофицијално.

Слични содржини