ЕУ медиуми: „Отворен Балкан“ се движи во спротивна насока со перспективата за членство во ЕУ

од Nikola Popovski

Отворениот Балкан, создавањето на шенгенскиот економски простор на Западен Балкан, изгледа започна, оценуваат медиуми од Европската Унија, истакнувајќи дека лидерите на Албанија, Северна Македонија и Србија се обидуваат да го постигнат тоа, бидејќи веруваат дека перспективите на регионот за ЕУ членството останува неизвесни.

Додека претставници на ЕУ во Брисел посочуваат дека со тоа Еди Рама, Зоран Заев и Александар Вучиќ „тропаат на отворена врата“, бидејќи и лидерите на Унијата, исто така, проценија дека заедничкиот пазар на Западен Балкан ќе придонесе за пристапување на регионот на ЕУ, италијанскиот весник „Стампа“ смета дека причини за тоа се одложувањето на преговорите за членство, прекршените ветувања и растечкото разочарување на регионот во Брисел“.

Слично како и другите коментатори, Стампа подвлекува дека „честопати спротивставените земји во регионот одлучија да создадат „мини Шенген“, можна алтернатива на магливата европска химера, односно да го отворат патот за побрзо подобрување на Балканот “.

Францускиот весник „Либерасион“ проценува дека оваа иницијатива им овозможува на Албанија, Северна Македонија и Србија „јасно да спроведат интеграција … што е многу далеку од она што се случува кога станува збор за Европската унија, која постојано го отежнува прикажувањето јасни перспективи за членство, што во тие балкански земји го всади чувството да седите во чекална чии врати никогаш нема да се отворат“.

„Либерасион“ додава дека Рама, Заев и Вучиќ поканиле и други земји во регионот да се приклучат на Отворениот Балкан, но забележува дека другите досега одбивале и вели дека „косовскиот левичарски националистички премиер Албин Курти рекол дека претпочита приклучи се на Берлинскиот процес “.

Бугарскиот дневен весник „Дума“ наведува дека „некои во Брисел мислат дека „мини Шенген“ е еден вид интеграциски сепаратизам, кој наместо европска алијанса, создава балкански сојуз“.

„Дума“ заклучува дека „ЕУ мора да биде задоволна што разочарувањето на трите земји поради бавната европска интеграција ќе го ублажи мини-економската алијанса“.

Словенечкиот весник „Дневник“ индиректно се вклучува во оваа дискусија, истакнувајќи дека земјите од Западен Балкан не бегаат од сознанието дека „самата Европска унија почна да се дели на … бугарско-романска ЕУ и германска Унија, додека западно од Србија е создадена Вишеградската група“.

Според „Дневник“, Вишеградската група се разликува од Брисел по своите вредности, а на запад од ЕУ, старите членки „постепено ја градат својата Северна Европа и на Југот гледаат само како на различни летни одморалишта“.

И, како што заклучува весникот од Љубљана, „Европската унија изгледаше вечна, но се покажа дека е само привремена, како и другите форми на здружување“.

Британскиот весник „Фајненшел тајмс“ пишува дека „дури и да започнат преговорите со Тирана и Скопје, политичката волја за проширување на ЕУ е многу слаба меѓу моќниците на европскиот блок, особено затоа што германската канцеларка Ангела Меркел, поборник за вклучување на Балканот, е пред напуштање на власта во септември“.

„Сите тројца балкански лидери (Рама, Заев и Вучиќ)“, истакнува „Фајненшл тајмс“, „забележаа дека ќе треба да чекаат за ЕУ, додека САД ги поддржуваат нивните напори“, на што, пишува британскиот весник, конкретно укажа премиерот Рама.

Слични содржини