Медведев ќе се искачи на второто место на АТП-листата

од Vladimir Zorba

Рускиот тенисер Данил Медведев ќе стане вториот играч во светот на 15 март, откако ќе го прескокне Рафаел Надал.

Тоа ќе биде најдобриот пласман во кариерата на Медведев, а покрај тоа, тој ќе направи нешто што, освен неколку негови колеги, никој не го сторил во последните 15 години.

Русинот ќе стане првиот тенисер кој ќе се најде во топ 2 на АТП ранг-листата од 2005 година, без да биде член на „големата четворка“ составена од Новак Ѓоковиќ, Роџер Федерер, Рафаел Надал и Енди Мареј.

loading...

Слични содржини