Мега хитот на Мајкл Џексон достигна уште еден голем успех

од Nikola Popovski

„Били Џин“ на Мајкл Џексон собра повеќе од милијарда прегледи на Јутјуб, со што стана третата песна од 80-тите години на минатиот век.

Објавено во 1983 година на МТВ, видеото во режија на Стив Барон во кое Џексон го осветлува тротоарот по кој шета со својот танц, оваа година имаше просек од 600.000 прегледи на ден.

Од музичарите од осумдесеттите, само Guns N ‘Roses од „Sweet Child O’Mine“ од 1988 година, како и групата А-ха од „Take On Me“ со 1984 година, ја преминаа границата од една милијарда прегледи.

Песната „Били Џин“, напишана од Џексон, а продуцирана од познатиот Квински Џонс, беше наградена со две Греми награди.

Песната „Трилер“, по која е именуван албумот со тие две песни, исто така се приближува до бројката од една милијарда прегледи – во моментов е на 765 милиони.

Според податоците на statista.com, детската песна „Бебе ајкула“ има најмногу прегледи на Јутјуб, дури 8,8 милијарди, по што следува „Деспасито“ од Луис Фонси со 7,2, како и „Shape of you“ од Ед Ширан со 5 ,3 милијарди.

Слични содржини