Меркел и Бајден: Само заедно можеме да го победиме Ковид-19

од Nikola Popovski

Германската канцеларка Ангела Меркел и американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во телефонски разговор се согласија дека пандемијата на коронавирус може да се надмине само преку посилна меѓународна соработка.

„Во исто време, Меркел ја истакна волјата на Германија да преземе одговорност за меѓународните предизвици заедно со европските и трансатлантските партнери“, додаде портпаролот, објави Ројтерс.

САД се први во светот според бројот на жртви од коронавирус, со повеќе од 400.000 смртни случаи.

loading...

Слични содржини