Меркел се јави: Останете дома!

од Vladimir Zorba

Зголемениот број новозаразени со коронавирус во Германија ја натера канцеларката Ангела Меркел да предупреди на „многу сериозна фаза“.

Таа апелираше до граѓаните да ги ограничат контактите и да патуваат, доколку тоа не е итно потребно, објави АРД.

„Ве молам, останете дома секогаш кога е можно во вашата област“, ​​рече таа.

Германија е во „многу сериозна фаза на пандемија на коронавирус“. Ширењето на вирусот е побрзо отколку на почетокот пред повеќе од половина година. Во оваа ситуација, одржувањето на растојание едноставно не е доволно.

„Ние мора да одиме понатаму. Ова науката ни го кажа јасно: ширењето на вирусот зависи директно од бројот на контакти и состаноци што секој од нас ги има “, рече Меркел.

Досега, Германија се справи релативно добро во пандемијата затоа што луѓето се држат заедно и ги следат правилата, благодарение на снаодливоста и здравиот разум.

Ова е најефективната алатка во моментот против пандемијата и сега е потребна како никогаш порано, нагласи канцеларката. Помина релативно мирното лето и претстојат тешки месеци. Што ќе се случи во текот на зимата, ќе се одлучи во наредните денови и месеци.

За да се ограничи ширењето на вирусот, контактите на секое заразено лице мора да бидат информирани за да се прекине ланецот на инфекција. Здравствените власти се справија „одлично“, но кога бројот на заразени ќе стане преголем, тие повеќе нема да успеат.

Шефот на кабинетот на Меркел, Хелге Браун исто така е загрижен за капацитетот за следење на синџирите на заразни болести. Таа најави дека ќе мобилизира повеќе асистенти за поддршка на општините во следењето на контактите. Покрај контингентот на Бундесверот со до 15 000 војници, ќе се види дали има дополнителен резервен персонал во сојузната влада и локалната власт.

Баварскиот премиер Маркус Зедер дури предупреди на неуспехот да се следат контактите. „Наскоро ќе ја изгубиме контролата во некои региони на Германија и ова е крајно опасно“, рече тој.

Ако веќе не можат да се следат заразените, како во Холандија, Франција, Шпанија и Чешка, контактот треба да биде ограничен генерално, објасни Зедер. Ова е можно само со затворање или слични строги мерки

Институтот Роберт Кох известува трет ден по ред за рекорден број од 7.830 новозаразени. Ова е за околу 500 повеќе од вчера и е најголем број од почетокот на пандемијата.

loading...

Слични содржини