Меркел за пандемијата во Германија: „Драматично е, мерките што се во сила не се доволни“

од Milan1

Вршителот на должноста германска канцеларка Ангела Меркел им порача на лидерите на нејзината конзервативна партија (ЦДУ) дека мерките преземени за запирање на ширењето на корона вирусот во најголемата европска економија се недоволни и дека е потребна посилна акција.

– Се наоѓаме во драматична ситуација. Мерките што сега се на сила не се доволни, им порачала Меркел на лидерите на ЦДУ на средбата, дознава Ројтерс од двајца учесници на денешната средба.

Слични содржини