Меси во солзи се прости од Барселона (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Сега, поранешниот фудбалер на Барселона, Лионел Меси, се збогува од Барселона на прес -конференција.

Финансиските и правните перипетии доведоа до разделба на Аргентинецот и каталонскиот клуб.

Пред да каже збор, Меси попушти пред емоциите и заплака. Тој истакна дека ова е најтешкиот ден во неговата кариера.

„Размислував неколку дена што можам да кажам, но вистината е дека не знам што. Ова е многу тешко за мене после толку години. Практично цел живот го поминав овде и не сум подготвен за ова. Искрено, минатата година сето она што се случи, сега не е исто. Оваа година јас и моето семејство бевме убедени дека ќе останеме во куќата што ја сакаме повеќе од било што друго“, рече тој.

Жали што не се збогуваше со навивачите на трибините.

„Дадов се за овој клуб и заминувам среќен со се што направив за Барселона. Сакав да се збогувам поинаку, никогаш не мислев дека мојот последен ден ќе биде надвор од теренот, без навивачи. Посакувам да го слушнав последниот поздрав од нив. Толку многу ми недостигаа, сакав да бидат поблиску денес“.

Ако се прашувал тој, ќе останел во клубот.

„Како што рече Лапорта, се се смени во последен момент. Нема многу што да се каже, освен она што се случи со Ла Лига. Направивме се што е можно, но не можевме ништо да направиме поради Ла Лига. Многу се зборуваше за тоа дека не сакам да останам и го кажав тоа, но оваа година сакав да бидам тука“, рече Меси.

Не само тоа, туку и Меси се согласил на значително послаби финансиски услови.

„Понудив да го намалам договорот за 50 проценти и тие не побараа ништо повеќе. Медиумите пишуваа дека е побарано да биде 20 проценти помалку, но тоа не е вистина“, рече тој.

Аргентинецот не потврди целосно каде ќе ја продолжи кариерата, но како можна локација ја посочи Франција.

„Засега, сe уште немам ништо сигурно, но има разговори. ПСЖ е можност. Имав многу повици и интерес од многу клубови, но во моментов немам ништо договорено“, вели тој.

Неодамна на социјалните мрежи се појави фотографија од Меси со Нејмар и уште неколку фудбалери на ПСЖ.

„Се сретнавме на Ибица, бевме заедно еден ден. Сите се шегуваа со мене на Ибица „дојди во Париз, дојди во Париз“, се смеевме мислејќи дека се е договорено со Барса”, посочува еден од најдобрите фудбалери на сите времиња.

На конференцијата за поддршка на легендарниот фудбалер се појавија и Чави, Карлес Пујол, Жерар Пике, Жорди Алба, а голем број поддржувачи на Меси беа пред стадионот уште пред да започне обраќањето.

Имаше подготвен одговор на прашањето што ќе се случи ако некогаш игра против Барселона.

„Луѓето овде ме знаат и знаат колкав борец сум. Дефинитивно ќе се борам за победа и за титули, па дури и против Барселона. Би сакал да го искористам овој момент за да му честитам на Дани Алвеш за златниот медал на Олимписките игри. Сакам луѓето да ме паметат како играч кој отсекогаш се борел за најголемите титули“, јасно е Меси.

Планови во новиот клуб – уште еден трофеј во Лигата на шампионите,

„Ќе се обидам да освојам барем уште една Лига на шампиони. Бев блиску со Барселона, но не успеавме, другите беа подобри од нас. Сигурен сум дека можевме да освоиме уште една Лига на шампиони во Барселона. Сега сакам да продолжам освојувам титули“, заврши Меси.

На крајот на конференцијата, громогласен аплауз беше испратен до Аргентинецот како благодарност за се што има направено.

Слични содржини