Microsoft ја купува Nuance за 19,7 милијарди долари

од Vladimir Zorba

Microsoft ќе ја стекне компанијата за вештачка интелигенција и компјутерски облак Nuance за 19,7 милијарди долари, со што ќе го зголеми снабдувањето со здравствени услуги, објави технолошкиот гигант, цитиран од „Франс прес“.

Технологијата на Nuance е широко користена во медицинските досиеја и во моментов се користи во повеќе од три четвртини од болниците во САД, изјави Microsoft за медиумите. Износот на трансакцијата, исто така, го вклучува и нето долгот на Nuance.

Договорот следи по аквизицијата на Microsoft од 27 милијарди долари на LinkedIn во 2016 година и претставува „најновиот чекор во облачната стратегијата на Microsoft“, соопшти компанијата.

Како и другите главни технолошки играчи, Microsoft искористи многу од економските распоредувања за време на КОВИД-19. Заработката на компанијата скокна за 33 проценти во последниот квартал на 15,5 милијарди долари.

Технологијата на Nuance во моментов ја користат повеќе од 55 проценти од лекарите и 75 проценти од радиолозите во САД. Microsoft соопшти дека договорот ќе го удвои својот потенцијален пазар на здравствена заштита до скоро 500 милијарди долари“.

„АI е врвен приоритет на технологијата, а здравството е најитна апликација“, рече извршниот директор на Microsoft, Сатја Надела.

loading...

Слични содржини