Мигранти со јахта пристигнале на плажа полна со туристи во Италија, повикана полиција

од Stefanija Kuzmanovska

Капачите на плажа во близина на градот Лече, на крајниот југ на Италија, биле шокирани кога група од 83 мигранти се симнале од јахта на плажа полна со туристи сред бел ден.

После тоа, тие повикале полиција, а градоначалникот, полицијата и медицински персонал дошле до местото на нивното пристигнување, пишува агенцијата Анса.

По прегледот и тестот за ковид, на мигрантите им биле дадени храна и вода, па затоа биле сместени во центарот за миграција.

Се претпоставува дека повеќето од мигрантите, меѓу кои се и две жени, се од Пакистан.

Слични содржини