Милан продолжува со добрите игри и во ЛЕ, совладан е Селтик во Глазгов

од Vladimir Zorba

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада шкотскиот гигант Селтик со 3:1. „Росонерите“ го постигнаа својот прв успех во групата „Х“ на турнирот по головите на Раде Круниќ (14) и Браим Дијаз (42) пред паузата. За домаќините Мохамед Елиунуси беше прецизен во 77-та минута, а на крајот од мечот Хауге го постигна својот прв гол за Италијанците.

Лидер во групата по првите натпревари е француски Лил, кој како гостин ја победи Спарта Прага со 4:1. Лил и Милан имаат по три бода. Селтик разочара во вториот последователен натпревар, откако пред неколку дена загуби со 0:2 големото дерби на Шкотска со Глазгов Ренџерс.

„Росонерите“, кои се лидери во Серија „А“ по нивниот совршен старт од почетокот на сезоната, во понеделник ќе се сретнат со Рома, а следниот четврток ќе играат на „Сан Сиро“ против Спарта Прага.

Селтик ќе ги посети Лил за една недела.

Резултати од Лига Европа:

Група „А“:
ЦСКА Софија – Клуж 0:2
Јанг Бојс – Рома 1:2

Група „Б“:
Дандалк – Молде 1:2
Рапид Виена – Арсенал 1:2

Група „Ц“:
Баер Леверкузен – Ница 6:2
Хапоел Бер Шева – Славија Прага 3:1

Група „Д“:
Леч Познањ – Бенфика 2:4
Стандард – Ренџерс 0:2

Група „Е“:
ПАОК – Омонија 1:1
ПСВ Ајндховен – Гранада 1:2

Група „Ф“:
Ријека – Реал Сосиедад 0:1
Наполи – АЗ Алкмар 0:1

Група „Г“:
Лестер – Зорја 3:0
Брага – АЕК 3:0

Група „Х“:
Селтик – Милан 1:3
Спарта Прага – Лил 1:4

Група „И“
Макаби тел Авив – Карабах 1:0
Виљареал – Сиваспор 5:3

Група „Ј“
Лудогорец – Антверп 1:2
Тотенхем – ЛАСК 3:0

Група „К“:
Динамо Загреб – Феенорд 0:0
Волфсбергер – ЦСКА Москва 1:1

Група „Л“:
Хофенхајм – Црвена Звезда 2:0
Слован Либерец – Гент 1:0

loading...

Слични содржини