Милева со нови детали за несреќата: Осум лица се спасил од автобусот

од Берта Китинска

Портпаролот на главниот  бугарски обвинител Сиика Милева на денешната прес-конференција информираше дека при посетата на пациентите во болницата во „Пирогов“ добила информација од еден од повредените дека осум лица се спасиле од запалениот автобус.

-Јас бев на местото на несреќата, глетката на јагленосаните тела засекогаш ќе ми остане во спомен.Воедно тешко ми стана кога бевме во посета на повредените од сообраќајката.Јас разговарав со нив прашавме дали на некого му треба телефон, вода…но, тие веднаш прашаа каде им се роднините, едниот пациент си го побара синот. Во разговор со еден од повредените кој успеал да го скрши стаклото од автобусот ми беше кажано дека од несреќата се имаат спасено осум лица, но не знае каде е осмиот патник.Нашата екипа при истрагата утврди дека вкупно има 44 трупа, што потврдува дека од несреќата се спасиле осум лица.Сведокот истата информација ја потврди во разговор со Серафов дека осум лица се спасиле од автобусот, вели  Милева.

Слични содржини