Милијардер побегнал од Украина, уапсен граничарот кој му помогнал

од Vladimir Zorba
92 прегледи

Милијардерот Генадиј Богољубов, еден од најбогатите Украинци, избега од земјата користејќи фалсификувани документи.

„Украинска правда“, повикувајќи се на извори во главното обвинителство и деловните кругови, наведува дека Богољубов ја напуштил Украина со возот Киев-Хелм ноќта меѓу 23 и 24 јуни.

Богољубов наводно побегнал затоа што Бирото за економска безбедност имало намера да го сомничи за проневера во случајот „Приватбанк“. Олигархот наводно ја напуштил Украина користејќи фалсификувани документи додека влегол во Полска користејќи ги своите.

Сега, според „Украинска Правда“, тој е во Австрија.

Медиумите јавуваат дека украинскиот граничар кој му помогнал да избега во Полска бил приведен на 6 јули.

Богољубов, кој има 62 години, е близок соработник на украинскиот олигарх Игор Коломојски и поранешен косопственик на украинската банка „Приватбанк“.

Случајот „Приватбанк“ се однесува на наводите за финансиски малверзации и лошо управување во најголемата украинска комерцијална банка што доведе до нејзина национализација во 2016 година поради значителни финансиски загуби.

Во 2018 година, судот во Англија им го конфискува имотот на Богољубов и Коломојски.

Поради возраста, милијардерот не е предмет на мобилизација и затоа не е ограничен со забраната за патување.

 

Слични содржини